Clube Atlético Paranaense

Clube Atlético Paranaense
CA Paranaense.svg
Informații generale
Nume completClube Atlético Paranaense
PoreclăFuracão
Data fondăriimai 26, 1924; acum 98 de ani (1924-05-26)
Culori600px Clube Atlético Paranaense (1).png 
StadionEstádio Joaquim Américo Guimarães, Estádio Vila Capanema (temporar)
(43.981, 20.000 de locuri)
CampionatCampeonato Brasileiro Série A
PreședinteMário Celso Petraglia
Antrenor Paulo Autuori[*][[Paulo Autuori (fotbalist brazilian)|​]]  Modificați la Wikidata
Prezență online
site web oficial
pagină Facebook
cont Twitter
Instagram
canal YouTube
TikTok
Echipament
Kit body cap2021h.png
Kit body.svg
Kit right arm cap2021h.png
Kit right arm.svg
Kit shorts red stripes.png
Kit shorts.svg
Kit socks long.svg
Acasă
Kit body cap2021a.png
Kit body.svg
Kit right arm cap2021a.png
Kit right arm.svg
Kit shorts cap2021a.png
Kit shorts.svg
Kit socks long.svg
Deplasare
Kit body cap2021t.png
Kit body.svg
Kit right arm cap2021t.png
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks long.svg
Alternativ
Modifică date / text Consultați documentația formatului

Clube Atlético Paranaense, sau simplu Atlético Paranaense, este un club de fotbal din Curitiba, Paraná, Brazilia, fondat pe 26 martie 1924.

Lotul actual

Arena da Baixada

La 3 iunie 2017

Nr. Poziție Jucător
1 Brazilia P Santos
2 Brazilia F Jonathan
3 Argentina M Lucho González
4 Brazilia F Cleberson
5 Brazilia M Deivid
6 Brazilia M Eduardo Henrique (on loan from Coimbra-MG)
8 Brazilia F Sidcley
9 Brazilia A Ribamar
10 Brazilia M Felipe Gedoz
11 Brazilia M Nikão
12 Brazilia P Wéverton (Captain)
13 Brazilia F Paulo André
17 Brazilia A Guilherme (on loan from Corinthians)
20 Brazilia M Matheus Rossetto
21 Chile M Esteban Pavez
22 Croația A Eduardo
23 Brazilia A Lucas Fernandes (on loan from Fluminense)
Nr. Poziție Jucător
25 Brazilia F Wanderson
27 Brazilia F Zé Ivaldo
32 Brazilia A Giovanny
39 Brazilia M Bruno Guimarães (on loan from Audax)
44 Brazilia F Thiago Heleno
47 Brazilia F Gustavo Cascardo
49 Brazilia P Warleson
55 Brazilia M Matheus Anjos
77 Brazilia A Douglas Coutinho
87 Brazilia F Fabrício (on loan from Cruzeiro)
91 Brazilia A Éderson (on loan from Kashiwa Reysol)
92 Brazilia A Pablo
94 Brazilia P Lucas Macanhan
97 Brazilia F Nicolas
98 Brazilia F Renan Lodi
99 Brazilia P Léo (on loan from São Paulo)

Palmares

Național

Campioană (1): 2001
Vice-campioană (1): 2004
  • Série B
Câștigătoare (1): 1995
Locul 2 (1): 1990
  • Campeonato Paranaense
Câștigătoare (22): 1925, 1929, 1930, 1934, 1936, 1940, 1943, 1945, 1949, 1958, 1970, 1982, 1983, 1985, 1988, 1990, 1998, 2000, 2001, 2002, 2005, 2009
  • Copa Paraná
Câștigătoare (2): 1998, 2003

Internațional

  • Copa Libertadores
Finalistă (1): 2005

Jucători notabili

  • Brazilia Adriano Gabiru
  • Brazilia Assis
  • Brazilia Bellini
  • Brazilia Caju
  • Brazilia Djalma Santos
  • Brazilia Ilan
  • Brazilia Kléberson
  • Brazilia Oséas

  • Brazilia Roberto Costa
  • Brazilia Washington (1960)
  • Brazilia Washington (1975)
  • Columbia David Ferreira
  • Columbia Dayro Moreno
  • Columbia Carlos Navarro Montoya
  • Columbia Edwin Valencia
  • Columbia Julián Viáfara

  • Columbia Sergio Herrera
  • Ecuador Joffre Guerrón
  • Germania Paulo Rink
  • Panama Felipe Baloy
  • Paraguay Julio dos Santos
  • Polonia Krzysztof Nowak
  • Polonia Mariusz Piekarski
  • Uruguay Gustavo Matosas

Antrenori

  • Brazilia Cabralzinho (1996)
  • Brazilia Evaristo de Macedo (1996)
  • Brazilia Jair Pereira (1997)
  • Brazilia Émerson Leão (1997–98)
  • Brazilia Abel Braga (1998)
  • Brazilia João Carlos (1998)
  • Brazilia Vadão (1999–00)
  • Brazilia Antônio Lopes (2000)
  • Brazilia Paulo César Carpegiani (2001)
  • Brazilia Mário Sérgio (2001)
  • Brazilia Geninho (2001–02)
  • Brazilia Valdir Espinosa (2002)
  • Brazilia Abel Braga (2002)
  • Brazilia Vadão (2003)
  • Brazilia Mário Sérgio (Aug 4, 2003–19 aprilie 2004)
  • Brazilia Casemiro Mior (Jan 15, 2005–05)
  • Brazilia Edinho (11 aprilie 2005 – 11 mai 2005)
  • Brazilia Antônio Lopes (24 mai 2005–Sept 25, 2005)
  • Germania Lothar Matthäus (Jan 11, 2006–17 martie 2006)
  • Brazilia Givanildo Oliveira (20 martie 2006 – 21 iulie 2006)
  • Brazilia Vadão (22 iulie 2006 – 11 iunie 2007)
  • Brazilia Antônio Lopes (12 iunie 2007–Aug 20, 2007)

  • Brazilia Ney Franco (Aug 21, 2007–20 mai 2008)
  • Brazilia Roberto Fernandes (20 mai 2008–Aug 3, 2008)
  • Brazilia Tico (caretaker) (Aug 4, 2008–Aug 15, 2008)
  • Brazilia Mário Sérgio (Aug 16, 2008–Sept 4, 2008)
  • Brazilia Geninho (Sept 4, 2008–7 iunie 2009)
  • Brazilia Waldemar Lemos (11 iunie 2009 – 29 iulie 2009)
  • Brazilia Antônio Lopes (Aug 1, 2009–8 martie 2010)
  • Brazilia Leandro Niehues (9 martie 2010 – 30 mai 2010)
  • Brazilia Paulo César Carpegiani (31 mai 2010–Oct 3, 2010)
  • Brazilia Sérgio Soares (Oct 4, 2010–Feb 3, 2011)
  • Brazilia Geninho (Feb 21, 2011–4 aprilie 2011)
  • Brazilia Adilson Batista (5 aprilie 2011 – 26 iunie 2011)
  • Brazilia Renato Gaúcho (4 iulie 2011–Sept 1, 2011)
  • Brazilia Antônio Lopes (Sept 2, 2011–Dec 31, 2011)
  • Uruguay Juan Ramón Carrasco (Jan 1, 2012–12 iunie 2012)
  • Brazilia Ricardo Drubscky (caretaker) (12 iunie 2012 – 28 iunie 2012)
  • Brazilia Jorginho (29 iunie 2012–Aug 5, 2012)
  • Brazilia Ricardo Drubscky (caretaker) (Aug 6, 2012–8 iulie 2013)
  • Brazilia Vagner Mancini (10 iulie 2013–Dec 29, 2013)
  • Spania Miguel Ángel Portugal (Jan 8, 2014–present)

Referințe


Legături externe

  • pt en de Official Site Arhivat în , la Wayback Machine.
  • pt Unofficial Site
  • pt Torcida Organized OS FANATICOS Official
  • pt Torcida Organized ULTRAS Official